Linter Makinesi

Pamuk çekirdeği üzerindeki elyafı traşlayarak, elyafın pamuk çekirdeği üzerinden alınmasını sağlar.

Elyafın çekirdek üzerinden uzaklaştırılması, yağ sıkma işlemi sırasında daha çok yağ elde edilmesi ve küspedeki yağ miktarının azalması gibi avantajlar sağlar.

Ayrıca bu elyaf ( Lint ) temizlenip balyalanmak sureti ile satılabilir ve yatırımcısına ekstra bir kazanç olarak yarar sağlar.

Linter Makinesi

Traşlama işlemi makine içerisinde mevcut bulunan ve belli periyotlarda bilenmesi gereken Linter Testeresi ile yapılmaktadır.

Bu testerelerin kolayca sökülüp takılabilmesi için makinenin ön kapağı ve testere mili birer hidrolik sistem ile donatılmıştır.

Bu ekipmana malzeme girişi hız kontrol cihazı ile kontrollü bir redüktör vasıtası ile yapılır. Ayrıca bu sistemde yabancı metal maddelerin makineye girmesini engelleyen bir mıknatıs sistemi de mevcuttur.

Makine birinci kesim, ikinci kesim ve ortak kesim gibi üç farklı farzda çalıştırılabilir. Uzun ömürlü özel malzemeden mamül orijinal Linter testerelerin kullanıldığı makinemizde kullanım kolaylığı ve güvenlik en üst seviyede tutulmuş, en kaliteli malzemeler kullanılarak işletme ve bakım giderleri minimize edilmeye çalışılmıştır.